Сервіси Веб 2.0 як засоби в науковій діяльності
Освітня діяльність сьогодні зазнає значних змін, що зумовлено новими вимогами до членів суспільства і зміною освітньої парадигми. Якщо...
Еволюція Інтернету викликала появу нових технологій.Їх головна відміна від попередніх в тому, що для ефективної роботи їм необхідна активна участь користувачів. Нові технології інтерактивні і потребують від користувачів генерації нової інформації і контенту.
Поняття Веб 2.0 з'явилося у 2004 році на мозковому штурмі видавництва O`Reilly Media і компанії MediaLive International. Керівник видавництва О'Рейлі уперше опублікував цей термін у своїй статті "Tim O`Reilly - What is Web 2.0" від 30 вересня 2005 року. Він не дав означення цьому поняттю, а пов'язав його з появою великої кількості сайтів, об'єднаних деякими загальними принципами, з загальною тенденцією розвитку Інтернет-спільноти, і назвав це явище Веб 2.0, на противагу "старому" Веб 1.0.
Сервіси Веб 2.0 відкривають перед викладачами такі можливості: використання відкритих, безкоштовних і вільних електронних ресурсів -навчальних комп'ютерних програм, електронних підручників, мовних ігор, зображень і звукових файлів, які можуть бути використані з навчальною метою; самостійне створення мережного контенту - текстів, малюнків, фотографій, аудіо- та відеофрагментів; участь у нових формах навчально-пізнавальної діяльності, пов'язані як з пошуком у мережі іншомовної інформації, так і зі створенням та редагуванням власних текстів, фотографій, аудіозаписів, відеофрагментів тощо; участь у професійних наукових спільнотах, що розширює не тільки розумові здібності, а й поле спільної діяльності й співробітництва з іншими людьми.
Веб 2.0 як рух є скоріше соціальним, ніж технологічним феноменом. Він передбачає активну участь людей у наповненні мережі матеріалами, в обміні своїми навичками й уміннями. Відкритість для розвитку Веб 2.0 значно менш важлива, ніж відкритість учасників руху, їхня готовність ділитися своїми матеріалами, своїми знаннями й уміннями.
Серед різноманіття способів класифікації сервісів Веб 2.0 найбільш простою є, мабуть, користувацька класифікація за способом використання:
1. Мережеві щоденники.
2. Спільний пошук інформації.
3. Спільне зберігання закладок.
4. Спільне зберігання медіафайлів: фотографії, схеми, малюнки; презентації, відео, документи, карти знань, аудіо записи.
5. Спільне редагування документів, електронних таблиць.
6. Колективне редагування гіпертекстів.
Стрімкий розвиток глобальної мережі Інтернет (Веб 2.0) та освоєння користувачами її можливостей впливає на різні сторони життя та діяльності людини. Вимогою часу є підготовлені для роботи в нових умовах педагоги. Потреба в них стане ще більше актуальною найближчим часом. Використання комп'ютерів в освіті вже перестало бути надзвичайним явищем у навчальних закладах. На даному етапі виникає нова категорія культури, якою необхідно оволодіти - це інформаційна культура.
Соціальні сервіси Веб 2.0 надають необмежені можливості для вдосконалення навчально-педагогічної діяльності викладача ВНЗ. Половина навчального навантаження студентів денної форми навчання відводиться на самостійну роботу. Для організації її таким чином, щоб студенти дійсно одержували нові знання, самостійно вивчали додаткові джерела інформації, необхідно мати в бібліотеках достатню кількість сучасної літератури з предмету. Щорічно випускається безліч навчальної та методичної літератури, більшість з якої має такі недоліки: ціна і невідповідність новітнім даним і сучасним знанням. Остання невідповідність викликана, по-перше, тим, що не всі книги проходять редакційну правку, а також наукове рецензування і редагування; а по-друге, цикл видання книги хоча і значно скоротився, завдяки новітнім інформаційним технологіям, проте все одно займає певний час. Таким чином, виданий підручник може морально застаріти, не будучи випущеним з друкарні. Особливо це стосується таких наук і напрямів, де використовуються відомості з обчислювальної техніки та інформаційних технологій. Враховуючи вищеназване, більшість студентів вважають за краще користуватися Всесвітньою павутиною для пошуку необхідної інформації.
Декілька прикладів сервісів, що ілюструють технології Веб2.0:
1. Groups (групи) - списки розсилки + загальні веб-ресурси (http://groups.yahoo.com);
2. Вlog (блоги, ЖЖ) - «альтернативна журналістика» (htpp:// www.liveJournal.com);
3. Wiki (Вікі) - просте створення сайтів (eduwiki.uran.net.ua; www.uk.wikiprdia.org/wiki; ITEACH WIKI – майданчик для спілкування учасників програми «Іntel@Навчання для майбутнього»);
4. Flickr (Флікр) - колективні колекції фото (http://flickr.com);
5. Delicious (Делішес) - колективні колекції гіперпосилань (http://delicious.com).
Особливістю Веб 2.0 є зміна пріоритетів та акцентів у використанні технологій та задоволенні потреб користувачів. Якщо Веб 1.0 орієнтувався на розвиток технологій комп'ютерної взаємодії, то Веб 2.0 розвиває технології орієнтовані на користувачів.
Нові інформаційні технології суттєво впливають на колективні способи спілкування, мислення та дій.