top of page

ЩО ТАКЕ ВЕБ 2.0?

Еволюція Інтернету викликала появу нових технологій.Їх головна відміна від попередніх в тому, що для ефективної роботи їм необхідна активна участь користувачів. Нові технології інтерактивні і потребують від користувачів генерації нової інформації і контенту.

Studying on the Grass
Home: Welcome

Що таке WEB 2.0 ?

Поняття Веб 2.0 з'явилося у 2004 році на мозковому штурмі видавництва O`Reilly Media і компанії MediaLive International. Керівник видавництва О'Рейлі уперше опублікував цей термін у своїй статті "Tim O`Reilly - What is Web 2.0" від 30 вересня 2005 року. Він не дав означення цьому поняттю, а пов'язав його з появою великої кількості сайтів, об'єднаних деякими загальними принципами, з загальною тенденцією розвитку Інтернет-спільноти, і назвав це явище Веб 2.0, на противагу "старому" Веб 1.0.

Сервіси Веб 2.0 відкривають перед викладачами такі можливості: використання відкритих, безкоштовних і вільних електронних ресурсів -навчальних комп'ютерних програм, електронних підручників, мовних ігор, зображень і звукових файлів, які можуть бути використані з навчальною метою; самостійне створення мережного контенту - текстів, малюнків, фотографій, аудіо- та відеофрагментів; участь у нових формах навчально-пізнавальної діяльності, пов'язані як з пошуком у мережі іншомовної інформації, так і зі створенням та редагуванням власних текстів, фотографій, аудіозаписів, відеофрагментів тощо; участь у професійних наукових спільнотах, що розширює не тільки розумові здібності, а й поле спільної діяльності й співробітництва з іншими людьми.

Веб 2.0 як рух є скоріше соціальним, ніж технологічним феноменом. Він передбачає активну участь людей у наповненні мережі матеріалами, в обміні своїми навичками й уміннями. Відкритість для розвитку Веб 2.0 значно менш важлива, ніж відкритість учасників руху, їхня готовність ділитися своїми матеріалами, своїми знаннями й уміннями.

Серед різноманіття способів класифікації сервісів Веб 2.0 найбільш простою є, мабуть, користувацька класифікація за способом використання:

1. Мережеві щоденники.

2. Спільний пошук інформації.

3. Спільне зберігання закладок.

4. Спільне зберігання медіафайлів: фотографії, схеми, малюнки; презентації, відео, документи, карти знань, аудіо записи.

5. Спільне редагування документів, електронних таблиць.

6. Колективне редагування гіпертекстів.

Стрімкий розвиток глобальної мережі Інтернет (Веб 2.0) та освоєння користувачами її можливостей впливає на різні сторони життя та діяльності людини. Вимогою часу є підготовлені для роботи в нових умовах педагоги. Потреба в них стане ще більше актуальною найближчим часом. Використання комп'ютерів в освіті вже перестало бути надзвичайним явищем у навчальних закладах. На даному етапі виникає нова категорія культури, якою необхідно оволодіти - це інформаційна культура.

Соціальні сервіси Веб 2.0 надають необмежені можливості для вдосконалення навчально-педагогічної діяльності викладача ВНЗ. Половина навчального навантаження студентів денної форми навчання відводиться на самостійну роботу. Для організації її таким чином, щоб студенти дійсно одержували нові знання, самостійно вивчали додаткові джерела інформації, необхідно мати в бібліотеках достатню кількість сучасної літератури з предмету. Щорічно випускається безліч навчальної та методичної літератури, більшість з якої має такі недоліки: ціна і невідповідність новітнім даним і сучасним знанням. Остання невідповідність викликана, по-перше, тим, що не всі книги проходять редакційну правку, а також наукове рецензування і редагування; а по-друге, цикл видання книги хоча і значно скоротився, завдяки новітнім інформаційним технологіям, проте все одно займає певний час. Таким чином, виданий підручник може морально застаріти, не будучи випущеним з друкарні. Особливо це стосується таких наук і напрямів, де використовуються відомості з обчислювальної техніки та інформаційних технологій. Враховуючи вищеназване, більшість студентів вважають за краще користуватися Всесвітньою павутиною для пошуку необхідної інформації.

Декілька прикладів сервісів, що ілюструють технології Веб2.0:

1. Groups (групи) - списки розсилки + загальні веб-ресурси (http://groups.yahoo.com);

2. Вlog (блоги, ЖЖ) - «альтернативна журналістика» (htpp:// www.liveJournal.com);

3. Wiki (Вікі) - просте створення сайтів (eduwiki.uran.net.ua; www.uk.wikiprdia.org/wiki; ITEACH WIKI – майданчик для спілкування учасників програми «Іntel@Навчання для майбутнього»);

4. Flickr (Флікр) - колективні колекції фото (http://flickr.com);

5. Delicious (Делішес) - колективні колекції гіперпосилань (http://delicious.com).

Особливістю Веб 2.0 є зміна пріоритетів та акцентів у використанні технологій та задоволенні потреб користувачів. Якщо Веб 1.0 орієнтувався на розвиток технологій комп'ютерної взаємодії, то Веб 2.0 розвиває технології орієнтовані на користувачів.

Нові інформаційні технології суттєво впливають на колективні способи спілкування, мислення та дій.

Home: Text

10 НАЙПОПУЛЯРНІШИХ СЕРВІСІВ ВЕБ 2.0

Home: Welcome

10 місце: Пошукова система “Rambler”
У свій час пошукова система Rambler була найпопулярнішою в рунеті, але пізніше поступилася лідерством Яндексу. Rambler створений в 1996 році.


9 місце. Соціальна мережа Facebook.
Соціальна мережа, заснована в 2004 році Марком Цукербергом і його сусідами по кімнаті під час навчання в Гарвардському університеті, в тому числі Едуардо Саверіна, Дастіном Московіца і Крісом Хьюзом . Завдяки своєму сайту Марк Цукерберг став наймолодшим мільярдером в свої 23 роки.


8 місце: Платформа для блогів “LiveJournal”
Живий журнал, ЖЖ (англ. LiveJournal, LJ) – блог-платформа для розміщення онлайнових щоденників (блогів), або якийсь окремий блог (“щоденник”, “журнал”) на цій платформі. Пропонує звичайний для блогів набір функцій : можливість публікації записів, їх коментування читачами і так далі; також є зручні додаткові функції, багато хто з яких доступний безкоштовно будь-якому охочому. До недавнього часу відрізнявся відсутністю обов’язкової реклами у безкоштовних блогах.


7 місце: Соціальна мережа “Однокласники.ru”
Однокласники.ru – соціальна мережа, використовувана для пошуку однокласників, однокурсників і колишніх випускників. Проект запущений 4 березня 2006 року. Автор проекту – Альберт Попков. На січень 2009 року зареєстровано більше 27 мільйонів користувачів, відвідуваність сайту – 6 млн відвідувачів в добу. Однокласники.ru – російський аналог сайту Classmates.com. Сайт призначений для пошуку і листування з колишніми однокласниками, однокурсниками, товаришами по службі і колегами по роботі. Також можна знайти знайомих з курортів.

6 місце: Енциклопедія ” Вікіпедія”
Вікіпедія (англ. Wikipedia) – вільна загальнодоступна багатомовна універсальна енциклопедія, підтримувана некомерційною організацією “Фонд Викимедиа”. Назва утворена від слів “вики” (технології для створення сайтів) і “енциклопедія”. 12 мільйонів статей Вікіпедії (на російській – 353 947) написано спільно добровольцями зі всього світу, і усі ці статті можуть бути змінені ким завгодно, кому доступний сайт Вікіпедії


5 місце: Сервіс відео-хостингу “YouTube”
YouTube (русск. Ютьюб, Телевізор, назва обіграє жаргонне boob tube “телик”, “ящик”) – сервіс, що надає послуги хостингу відеоматеріалів. Користувачі можуть додавати, переглядати і коментувати ті або інші відеозаписи. Завдяки простоті і зручності використання, YouTube став одним з найпопулярніших місць для розміщення відеофайлів. На сайті представлені як професійно зняті фільми і кліпи, так і любительські відеозаписи, включаючи відеоблоги.

4. Пошукова система Гугл (Google)
Google – пошукова система, що належить корпорації Google Inc.
Перша по популярності (77,05% [2]), обробляє 41 млрд 345 млн запитів в місяць (частка ринку 62,4%), індексує більше 8 мільярдів веб-сторінок, може знаходити інформацію на 191 мові (c 15 жовтня 2009). Зараз реєструє щодня близько 50 млн пошукових запитів і індексує більше 8 мільярдів веб-сторінок.

3 місце: Соціальна мережа “В Контакті”
“ВКонтакте” – це мережевий проект, який допомагає людям підтримувати зв’язок з близькими людьми. Ресурс почав своє існування в 2006 році, саме тоді 1 жовтня було зареєстровано доменне ім’я vkontakte.ru на компанію ТОВ “В Контакті”. Але фактично відправною точкою проекту можна вважати початок літа 2006 року, коли була запущена попередня альфа-версія. Швидкий ріст популярності проекту забезпечив інтерес з боку інвесторів – ще б, адже за 2007 рік сайт “ВКонтакте” спочатку увійшов до 20 самих відвідуваних ресурсів інтернету за версією Alexa.com, а потім і зовсім став першим, випередивши іншу соціальну мережу “Однокласники”.
На даний момент “ВКонтакте” – соціальна мережа, російський аналог сервісу Facebook. Сайт спочатку позиціонував себе в якості соціальної мережі студентів і випускників російських вищих учбових закладів, пізніше – як універсальний спосіб зв’язку для усіх соціальних груп і віків.

2 місце: Поштова система “Пошта@Mail.ru”
Mail.Ru займає лідируючу позицію серед безкоштовних поштових сервісів, надаючи своїм користувачам поштову скриньку необмеженого розміру із захистом від спаму і вірусів, перекладачем, перевіркою правопису, архівом для зберігання фотографій і багато що інше. Через поштові скриньки Mail.Ru щодня проходить більше 35 мільйонів листів.

1 місце: Пошукова система “Яндекс”
Назва Яндекс – скорочення двох слів : “Мовний” і “Index”. Яндекс з’явився до www.yandex.ru. Слово Яндекс придумали в 1993 році, а публічно воно було вимовлене в 1996 році і означало тоді не компанію і не пошукову машину, а технологію пошуку по власному серверу і морфологічну приставку до пошукової системи Altavista.com. Пошук Яндекса дозволяє шукати по Рунету документи на російській, українській, білоруській, румунській, англійській, німецькій і французькій мовах з урахуванням морфології російської і англійської мов і близькості слів в реченні.

Home: Text

ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ ВИКОРИСТАННЯ ВЕБ 2.0

Home: Welcome

Web 2.0 має безперечні плюси. В звичайних сервісах (в сервісах Веб 1.0) користувач, за своєю суттю, є пасивним споживачем послуг. Концепція Веб 2.0 передбачає активну діяльність користувачів, що орієнтована на участь в створенні контенту ресурсу. В процесі розвитку сервісу враховується досвід і думка користувачів даного сервісу. це робить ресурси Веб 2.0 більш інтерактивними і надає користувачам свободу самовираження.
Залежність сайтів від рішень сторонніх компаній, залежність якості роботи сервісу від якості роботи багатьох інших компаній.
Слабка пристосованість нинішньої інфраструктури до виконання складних обчислювальних завдань в браузері.
Вразливість конфіденційних даних, що зберігаються на сторонніх серверах, для зловмисників (відомо про випадки розкрадання особистих даних користувачів, масові зломи облікових записів блогів).
Сайт епохи Web 2.0 на перший погляд є інтерактивним і доброзичливим, дозволяє себе легко налаштовувати. Проте, збір статистики про користувачів, їх переваги та інтереси, особисте життя, кар’єру, коло друзів можуть допомогти власнику сайту маніпулювати спільнотою. За самими песимістичними прогнозами численні сайти Веб 2.0 вкупі з іншими сучасними технологіями створюють прообраз тоталітарної системи «Великого брата».

Home: Text

Сервіси Веб 2.0 як засоби в науковій діяльності

School Hallway
Home: Welcome

Освітня діяльність сьогодні зазнає значних змін, що зумовлено новими вимогами до членів суспільства і зміною освітньої парадигми. Якщо раніше основною задачею освіти вважалась передача знань, умінь і навиків учням, то сьогодні «перед освітою виникло складне двоєдине завдання: вона повинна осучаснюватися на основі новітніх технологій через широке впровадження у навчально-виховний процес ІКТ, а також – формувати в молоді риси, необхідні для успішної самореалізації в інформаційному суспільстві після завершення навчання в школі чи університеті». 



Сучасна глобальна мережа Інтернет – це не лише сукупність комп’ютерних машин, об’єднаних між собою, а і велика кількість людей, об’єднаних між собою спільною роботою, обміном інформацією та дружбою. На сьогоднішній день створено багато спеціальних послуг (сервісів), за допомогою яких людство може обмінюватися своїми думками, пропозиціями, ідеями, творчими здібностями та корисною інформацією. Такі сервіси називають соціальними сервісами або Веб 2.0. Веб 2.0 – друге покоління мережевих сервісів Інтернету. На відміну від першого покоління сервісів (the mostly read-only Web) Веб 2.0 (the wildly read-write Web) дозволяє користувачам спільно діяти - обмінюватися інформацією, зберігати посилання та мультимедійні документи, створювати та редагувати публікації, тобто відбувається налагодження соціальної взаємодії.. Появу терміну Веб 2.0 прийнято пов‘язувати зі статтею Тіма О‘Рейлі «Що таке Веб 2.0». За Тімом О‘Рейлі «Веб 2.0 – це не просто інтеграція сервісів, це ідея використання колективного розуму».




Типологію соціальних сервісів здійснено у відповідності до видів діяльності членів мережевого співтовариства. Так до основних типів можна віднести:

· соціальні пошукові системи;

· засоби для збереження закладок;

·соціальні сервіси збереження мультимедійних ресурсів;

· мережеві щоденники (блоги);

· віківікі (wikiwiki);

· соціальні геосервіси.

Розглянемо більш докладно один із типів соціальних сервісів, а саме мережеві щоденники (блоги) і проаналізуємо їх можливості щодо використання у навчально-виховному процесі. Блог (англ. blog, від web log, "мережний журнал або щоденник подій") — це веб-сайт, основний вміст якого становлять записи, що регулярно додаються, оновлюється користувачем. Блог є специфічною формою організації спільноти користувачів навколо певного автора чи авторів блога. 

Наведемо декілька прикладів різних блогів, створених з різними освітніми цілях:

-щоденник учителя «http://dnevnik-alla.blogspot.com/»;

- українська блогосфера «http://blogosphere.com.ua/»;

- світ інформатики «http://dyatlovaea.blogspot.com/»;

- уроки фізики «http://fizkab.blogspot.com/»;

- щоденник робіт учнів у проекті «Подарунокк для мами» «http://podarok77.blogspot.com/»;

-Flash, PHP та веб-програмування «http://nub.com.ua/»;

- твій друг Інтернет «http://intelol.blogspot.com/».

Home: Text
Search
Home: Blog2

©2019 by ЩО ТАКЕ ВЕБ 2.0?. Proudly created with Wix.com

bottom of page